Taide- ja valokuvakirjat

Kansi ja aukeama kirjasta AER.

Pauliina Mäkelä
AER

  • Koko 240× 315 mm
  • Sivuja 64
  • Kirjapaino Jelgavas Tipogrāfija
  • Paperi Pergraphica Natural Rough, Keaykolour
  • Kirjaintyypit Sequoia Arno Pro, Skolar Sans
  • Kustantaja Helsingin yliopisto (HARMAA-hanke),  Sormi Editions
  • Suunnittelija Pauliina Mäkelä
  • Kuvittaja Pauliina Mäkelä
  • Valokuvaaja Tommi Mattila, Pauliina Mäkelä

Teos alkaa: “Happea luovasta kasvillisuudesta tulee ruumiillista ja ruumiillisesta jotain aavemaista.” Tämän pehmeäkantisen taidekirjan täydellisyydessä on jotain maagisen vangitsevaa. Kannen avaus saa aikaan kylmiä väreitä, hopeafolion välke vihreällä runsaalla kartongilla paljastaa mesmeroivan, satumaisen kuvituksen. Filosofinen ilmaisu, Mäkelän teokset ja kuvat hänen näyttelystään muodostavat maailman, josta ei halua päästää irti. 

Kansi ja aukeama kirjasta umbrella stone plate.

Tatu Gustafsson
umbrella stone plate

  • Koko 150× 230 mm
  • Sivuja 256
  • Kirjapaino Printon
  • Paperi Munken Cream, Munken Pure
  • Kirjaintyypit Grantha Sangam MN, Adobe Garamond Pro
  • Kustantaja omakustanne
  • Suunnittelija Hikari Nishida
  • Valokuvaaja Susanna Selin, Tatu Gustafsson
  • Reproduktio Ville Mäkilä

Kansi tarjoilee kutkuttavan optisen harhan. Sisus johdattelee kevyen paperin ja  ilmavan taiton kautta arvoitukselliseen tarinaan, jossa kerätyt esineet ja lauseet rakentavat arkista poetiikkaa. Harvakseltaan tipahtelevat tekstit ja kuvat haastavat lukusuunnan – lukija vuoroin etenee, vuoroin palaa takaisinpäin. Kohtuutalouden ajatusta mukaillen kapitalistista yhteiskuntaa kritisoivaa teosta ei voi ostaa, se on saatavissa vain kirjastosta.

Kansi ja aukeama kirjasta Veden horisontit /  <br />
Horizons of Water .

Ulla-Maija Alanen, Susanna Pettersson, Juhani Pallasmaa
Veden horisontit /
Horizons of Water

  • Koko 215 × 270 mm
  • Sivuja 104
  • Kirjapaino Jelgavas Tipogrāfija
  • Paperi Fedrigoni Arena Smooth Natural, Geltex 214
  • Kirjaintyypit Domaine Sans Text
  • Kustantaja omakustanne
  • Suunnittelija Ilona Ilottu / Dog Design
  • Valokuvaaja Ulla-Maija Alanen
  • Kuvittaja Ulla-Maija Alanen
  • Reproduktio Petri Kuokka / Aarnipaja

Hienostuneet kuvat. Tyylikäs ja hallitun eleetön typografia ja taittotyö. Onnistunut paperivalinta. Niistä on taidokas kirjaesine tehty. Kansi herättää lupauksia maailmasta, joka salaperäisenä ja kauniina avautuu hämmästelijälle. Kannen sveitsiläinen sidos  tukee aihetta tarjoten häiriintymättömän näkymän vedenalaiseen maailmaan. 

Back to top